wtorek, 31 grudnia 2024

Podsumowanie pierszych 6 lat

Dzień dobry, pozdrawiam wszystkich czytelników moich postów, wszystkich odwiedzających tego bloga.

Minęło sześć lat funkcjonowania niniejszego bloga pt. "Przyrodnicza Wielkopolska". W tym czasie postało około 360 wpisów. Każdego roku starałem się umieścić kilkadziesiąt postów. Nie ukazałem tutaj wszystkich ciekawych, interesujących przyrodniczo miejsc i obiektów, które w tym czasie odwiedziłem, ale duża część z nich się tu znalazła. W kolejnych latach nie zamierzam zwalniać tępa. Chcę nadal publikować dziesiątki postów rocznie i mam nadzieję, że osobiste, losowe zdarzenia oraz zewnętrzne, trudne do przewidzenia przyczyny mi w tym dziele nie będą przeszkadzały. Wiele jeszcze przede mną, a kolejne posty już w styczniu nowego, oby dobrego 2025 roku.

Pozdrawiam wszystkie osoby, które kiedykolwiek, choć raz na mój blog zajrzały. Szczególnie pozdrawiam stałych bywalców, osoby, które często to miejsce w internecie odwiedzają, oglądają zamieszczone przeze mnie zdjęcia i czytają krótkie, ale treściwe opisy przyrodniczych perełek z wielkopolski. Dziękuję również za wszystkie dobre słowa i pozytywne opinie.

Z poważaniem

Jarosław Wiśniewski






sobota, 30 listopada 2024

Annowo - pomnikowy dąb

W 2021 roku jednoobiektowym pomnikiem przyrody ożywionej został piękny, okazały dąb, który rośnie na skraju lasu  niedaleko wsi Annowo. Dąb rośnie na granicy Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka", przy gruntowej grodze, która prowadzi od pobliskiego tzw. Traktu Annowskiego. Dąb ma około 25 m wysokości. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi około 4 m. Na pniu przywieszona została tabliczka (zgodna z przepisami, mała, zielona), którą oznakowuje się pomnikowe, prawem chronione twory przyrody. Drzewo ma swoją nazwę własną - "Daniel". Jego korona jest asymetryczna - słabiej rozbudowana od strony wysokiego, dającego cień lasu. Na korze rozwijają się w wielu miejscach glony, porosty i mszaki. Drzewo jest wspaniałe, poniższe zdjęcia ukazują opisywany dąb szypułkowy.




















Oglądanie starych i imponujących drzew to najlepsze remedium na jesienną niepogodę i gorszy nastrój. Oglądanie, podziwianie powyżej opisanego i ukazanego dębu było przyjemnym doznaniem. Jest to cenny i bardzo ładny okaz dębu szypułkowego. Tylko tyle i aż tyle. Warto do niego podejść. Cieszę się, że mogłem zobaczyć go z bliska.

środa, 27 listopada 2024

Staw Stara Żwirownia w otulinie Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka"

Na terenie otuliny Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka", tuż przy granicy tegoż parku krajobrazowego znajduje się piękny, urokliwy staw o powierzchni około 2 ha. Na niektórych mapach oraz przez mieszkańców okolicznych miejscowości określany jest nazwą Stara Żwirownia. Najbliższe zabudowania należą do wsi Annowo. Do tego zbiornika wodnego można dogodnie dojść lub dojechać dzięki grodze gruntowej, która zwana jest Traktem Annowskim. Miejsce to jest często odwiedzane przez osoby, które pragną wypoczynku na łonie natury oraz przez licznych wędkarzy. Wokół stawu prowadzi wąska ścieżka, z której w wielu miejscach można zejść bezpośrednio nad taflę wody. W najbliższym sąsiedztwie stawu rośnie las. Przy brzegu stawu rozwijają się zbiorowiska szuwarowe. Ten malowniczy zbiornik wodny i pas przy jego brzegu zamieszkują liczne gatunki roślin, zwierząt i grzybów. Na szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na świat występujących tu zwierząt. Można tu zobaczyć między innymi zwierzęta, które objęte są ochroną gatunkową, także ochroną ścisłą. Uważny obserwator przyrody może napotkać np. bobry, różne gatunki płazów, przeróżne ptaki wodne (między innymi gatunki kaczek, łabędzie). Poniższe zdjęcia ukazują opisywany staw i jego najbliższe przybrzeżne otoczenie w wybranych miejscach.



















































Powyższe zdjęcia zostały zrobione w jesienny, pochmurny i nieco mglisty dzień. Pomimo tych warunków, wycieczka nad ten staw była bardzo udana, a spacer wzdłuż jego brzegów dostarczył mi wielu przyrodniczych, miłych wrażeń. O każdej porze roku jest tu przyjemnie i zawsze, niezależnie od pogody warto tu przybyć.