czwartek, 30 stycznia 2025

Jezioro Byczek (Buczek) w obszarze Natura 2000 "Pojezierze Gnieźnieńskie"

Jezioro Byczek (Buczek) leży w siedliskowym obszarze Natura 2000 "Pojezierze Gnieźnieńskie". Akwen ma powierzchnię ponad 10 ha. Miejscowością nadbrzeżna jest wieś Wierzbiczany. Jezioro ma głębokość około 6 m. Jezioro ma połączenie ze znacznie większym jeziorem Wierzbiczańskim. Zbiornik wodny otaczają głównie liściaste, bardzo ładne lasy bagienne - olsy o różnej szerokości. Przy brzegu rozwijają się szuwary, głównie są to szuwary wysokie. W misie jeziornej rozwijają się też interesujące zbiorowiska roślin wodnych, czyli hydrofitów. Opisywane jezioro i jego najbliższe otoczenie jest miejscem bytowania, rozrodu, żerowania wielu gatunków zwierząt (wiele z nich to gatunki podlegające całkowitej ochronie prawnej), a szczególnie cenne są występujące tu płazy i ptaki. Zobaczyć tu można między innymi żurawie, ptaki z rodziny kaczkowatych z łabędziami na czele, czaple lub błotniaki. Część brzegów jeziora jest bardzo trudno dostępna, ale są miejsca, które umożliwiają dość dogodne zejście nad lustro wody. Znajdziemy też miejsca z wędkarskimi pomostami. Poniższe zdjęcia ukazują omawiany zbiornik wodny i jego nadbrzeżne otocznie w wybranych miejscach.














































Piękne, cenne pod względem przyrodniczym jezioro. Wyróżnia się pod wieloma względami, pierwsza liga pod względem krajobrazowym. Bardzo ciekawy zbiornik wodny, który potrafi pozytywnie zaskoczyć, zachwycić i wywołać moc wrażeń nawet wtedy, gdy pogoda nie sprzyja.

piątek, 24 stycznia 2025

Jezioro Czekanowskie w Obszarze Chronionego Krajobrazu "Dolina Wełny i Rynna Gołaniecko-Wągrowiecka"

Jezioro Czekanowskie to dość niewielki zbiornik wodny, ale za to bardzo cenny przyrodniczo. Powierzchnia lustra wody wynosi około 7 ha. Jezioro leży w Obszarze Chronionego Krajobrazu "Dolina Wełny i Rynna Gołaniecko-Wągrowiecka", pomiędzy wsią Żelazka i Czekanowo. Jezioro otacza pas głównie lasów liściastych o różnej szerokości. Tuż przy brzegu są to bagienne olsy, które w dalszej odległości od linii brzegowej przechodzą w innego rodzaju zbiorowiska roślinne. Przy samej linii brzegowej rozwijają się szuwary niskie i wysokie. W akwenie występują także inne zbiorowiska roślin wodnych (hydrofitów). Jezioro cechuje się nie tylko bogatą florą, ale i fauną, wiele gatunków zwierząt to gatunki prawem chronione, w tym objęte ochroną całkowitą. Warto zwrócić szczególną uwagę na świat występujących tu bezkręgowców, płazów oraz ptaków (np. żurawie, ptaki z rodziny kaczkowatych). Interesujące gatunki bytują, żerują lub gniazdują też w lasach okalających jezioro (np. małe ptaki śpiewające, dzięcioły). Jezioro ma kształt owalny, zbudowano tu wiele małych pomostów, które używane są przez wędkarzy. Poniższe zdjęcia ukazują opisywane jezioro i jego najbliższe, przybrzeżne otoczenie w wybranych miejscach.


















































Jezioro wyróżnia się pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Jest to cenny zbiornik wodny, któremu warto się przyjrzeć i uwzględnić go w swoich planach wycieczkowych, spacerowych. Wizyta nad jego brzegami dostarcza wielu przyjemnych wrażeń z naturą w roli głównej.