Przy budynku gajówki w Zakrzewie (ulica Gajowa) rosną bardzo okazałe drzewa. Trzy rosnące tu dęby szypułkowe zostały w 1986 roku pomnikami przyrody ożywionej. Ten wieloobiektowy pomnik przyrody jest niewątpliwie warty obejrzenia, bo tworzą je piękne, stare, imponujące dęby, których widok sprawia przyjemność. Każdy z nich ma na pniu przywieszoną małą, zieloną, standardową tabliczkę, która informuje, że są to drzewa objęte ochroną prawną. Zacznę pokazywanie ich od dębu, który rośnie najdalej od budynku. To dąb o wysokości około 20 m. Ma przerzedzoną koronę z kilkoma suchymi konarami, ale jest to drzewo nadal bardzo cenne, wartościowe. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi ponad 4,5 m. Poniższe zdjęcia ukazują to interesujące, sędziwe drzewo liściaste.
Dwa pozostałe chronione okazy rosną przy sobie i rosną znacznie bliżej budynku gajówki, niedaleko bramy wjazdowej na posesję. Najpierw ukażę ich wspaniałe korony z bliższej i dalszej odległości. Oto one:
Następne zdjęcia ukażą szczegóły budowy mniejszego, młodszego dębu z tejże dwójki, z pokazanego powyżej i omawianego tu duetu. Ten dąb ma ponad 20 m wysokości. Obwód jego pnia na wysokości pierśnicy mierzy około 3,5 m. Jest to bardzo ładny okaz. Czas na zdjęcia (dokładnie 8 fotografii):
Drugi dąb, który rośnie tuż obok, jest największy, najbardziej okazały, najwyższy. Jego wysokość wynosi około 30 m. Pień jest bardzo gruby. Obwód jego pnia na wysokości pierśnicy wynosi około 5 m. Kilka poniższych zdjęć ma za zadanie ukazać szczegóły budowy zewnętrznej tego drzewa, czyli ostatniego dębu szypułkowego z chronionej, pomnikowej grupy.
Trzy wspaniałe dęby. Wycieczka do Zakrzewa okazała się być udaną i zapamiętam ją przez dłuższy czas, bo oglądanie takich drzew to sama przyjemność. Zachęcam do obejrzenia ukazanych i pokrótce opisanych dębów. To dendrologiczne trio jest ozdobą Zakrzewa i ta miejscowość może się tymi drzewami śmiało chwalić.