Kórnik to miasto leżące na terenie obszaru chronionego krajobrazu. Wiele tu urokliwych, klimatycznych oraz miłych dla oka zakątków i miejsc. Warto pospacerować po Bninie. Bnin był kiedyś miastem, dziś to część miasta Kórnik. Nad jeziorem Bnińskim, na półwyspie położony jest cmentarz. Na cmentarzu rośnie wspaniały i imponujący swymi rozmiarami oraz emanujący pięknem dąb. Ma gruby pień i rozłożystą, urzekającą koronę. Na pniu tabliczka oznajmiająca, że drzewo to pomnik przyrody.
Zdjęcia pozwolą na lepsze poznanie tego wyjątkowego drzewa:
Oddalamy się od centrum Bnina i rzeczonego cmentarza. Można pójść ulicą prowadzącą do granicy Kórnika w kierunku Śremu. Na granicy Kórnika, nie skręcamy do Śremu, przekraczamy ruchliwą drogę i idziemy leśnym duktem prosto w kierunku wsi Konarskie. Pomiędzy Kórnikiem i ową wsią, wśród lasów i pól rośnie pomnikowa aleja drzew. Jest dobrze oznakowana tablicami na obu końcach. Z jednej jej strony rośnie las bukowy z domieszką sosny w drzewostanie, z drugiej strony aleja graniczy z polem uprawnym. Aleję tworzy ponad 40 drzew w różnym wieku. Aleję tworzą głównie buki i one są najstarsze. Niektóre z nich to już tylko obumarłe pnie z mszakami i grzybami. Inne mają się bardzo dobrze. Całość tworzy ładną i nietuzinkową aleję.
Dwa pierwsze zdjęcia ukazują tablice informacyjne na obu końcach alei:
Czas na zdjęcia pokazujące aleję z zewnątrz:
I najwyższy już czas na zdjęcia zrobione z wnętrza alei:
Wycieczka do Kórnika i jego okolic to zawsze dobry wybór. Ta również była udana. Pomnikowy dąb w Bninie i pomnikowa aleja między Kórnikiem a wsią Konarskie to obiekty przyrodnicze warte odwiedzenia. Z przyjemnością polecam.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz