Kolejna wędrówka przyrodnicza w Poznaniu zaowocowała wizytą w dwóch objętych ochroną alejach drzew. Pierwsza pomnikowa aleja rośnie wzdłuż ulicy Biskupińskiej na Strzeszynie. Została objęta ochroną w roku 1985. Tworzy ją wiele gatunków drzew o pokaźnych rozmiarach. Najwięcej jest jesionów wyniosłych (około 40 sztuk o wymiarach, kształtach lub wieku pomnikowym), lip drobnolistnych (około 10 sztuk), kasztanowców białych (około 10 sztuk) i dębów szypułkowych (5 sztuk). Ponadto w alei rosną np. grusze, klony i wiązy. Najgrubsze drzewa osiągają około 450 cm w obwodzie na wysokości pierśnicy. Najwyższe drzewa osiągają około 25 m wysokości. Aleja jest długa, piękna i tworzą ją drzewa w różnym wieku, różnej wysokości i różnych gatunków. Jej otoczenie też jest bardzo ładne. Graniczy częściowo ta aleja z lasem, łąką i polami uprawnymi. Jej cześć leży w obrębie użytku ekologicznego "Bogdanka I". Jest ona dobrze oznakowana z obu stron tablicami informacyjnymi. Oto zdjęcia ukazujące fragmenty tejże alei i poszczególnie, niektóre drzewa.
Na Podolanach rośnie inna piękna aleja, w której rośnie około 40 starych kasztanowców i jeden jesion wyniosły. Aleja tychże drzew rośnie wzdłuż ulicy Janiny Omańkowskiej. W 1986 roku została ustanowiona jako obiekt chroniony - pomnik przyrody. Obwód na wysokości pierśnicy u najgrubszych drzew wynosi około 3 m. Wysokość najwyższych drzew to ponad 15 m. Drzewa charakteryzują się pięknymi konarami i koronami. Aleja jest dobrze oznakowana na obu końcach (duże, czerwone tablice informacyjne). Zdjęcia ukażą pnie, konary i całe korony niektórych drzew z alei:
Dwie wspaniałe aleje. Dwie przyrodnicze perełki. Podwójna dawka przyrodniczych doznań w jednym dniu. Polecam po wielokroć. Warto tymi alejami pospacerować i zobaczyć na własne oczy wyjątkowe drzewa je tworzące.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz