poniedziałek, 27 stycznia 2020

Annowo - grupy pomnikowych buków i dębów

W okolicach leśniczówki w Annowie rośnie wiele przepięknych, cennych, starych i pomnikowych drzew różnych gatunków. W lasach między Annowem i Dziewiczą Górą odnajdziemy dużą ilość imponujących żywych i martwych drzew, które są objęte ochroną w postaci pomników przyrody. W lesie niedaleko łąki (pododdział leśny 82o) odnaleźć można grupę czterech pomnikowych buków. Jeden z nich jest martwy (nie umniejsza to znacznie jego wartości, to nadal drzewo o dużych walorach biologicznych i przyrodniczych). Zostały one objęte ochroną w połowie lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Mają na pniach zielone tabliczki informacyjne. Trzy z nich są wysokie, dorodne i w dobrej kondycji. Drzewa wyjątkowe, drzewa okazałe. Zdjęcia ukażą te ciekawe rośliny z różnych stron, ich pnie, korony i najbliższe otoczenie:


















Nieco już dalej na wschód od leśniczówki Annowo rosną cztery pomnikowe dęby. Pomnikami przyrody stały się pod koniec lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Trzy z nich rosną bardzo blisko siebie (pododdział leśny 6b), czwarty rośnie kilkanaście metrów od tejże trójki. Są potężne i zdecydowanie odróżniają się od rosnących wokół nich innych roślin drzewiastych. Rosną one w najbliższym sąsiedztwie leśnych dróg, łatwo je z nich zauważyć i łatwo do nich z tychże traktów dotrzeć. Przepiękne dęby są warte obejrzenia i są dobrze oznakowane dzięki standardowym zielonym tabliczkom na pniach. Ukaże je teraz na zdjęciach. Najpierw sąsiedzka trójka, która rośnie bardzo blisko siebie:
















Czwarty dąb, nieco oddalony od pokazanej wyżej dębowej trójki tak się prezentuje:





Wszystkie te drzewa rosną na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka oraz na obszarze siedliskowym Natura 2000 "Uroczyska puszczy Zielonki". Wspaniałe to dęby i buki w równie wspaniałym leśnym i chronionym prawem otoczeniu. Stanowczo warto do nich podejść i pospacerować wśród lasów je otaczających.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz