niedziela, 5 lipca 2020

Murowana Goślina - pomniki przyrody na cmentarzu

Na terenie starego, opuszczonego cmentarza ewangelickiego przy ulicy Poznańskiej w Murowanej Goślinie rosną urzekające drzewa. Część z nich to pomniki przyrody. Ten dawny cmentarz jest zdziczały, zarośnięty i bardziej obecnie przypomina wielogatunkowy las. Warto tam dotrzeć przede wszystkim dla drzew tam rosnących. Jeden z pomników przyrody to wieloobiektowy twór przyrody ożywionej w postaci alei drzew. Aleja jest prawnie chroniona od roku 2006. Buduje ją 16 drzew - dwa z nich to kasztanowce zwyczajne, reszta to wspaniałe, okazałe wiązy. Większość drzew jest opleciona przez bluszcz. Najwyższe drzewa mają około 30 metrów wysokości. Najgrubsze w obwodzie osiągają prawie 3,5 m. Ta niezwykła aleja imponuje i wzbudza zachwyt. Oto zdjęcia, które ukazują ją od wewnątrz i z zewnątrz oraz jej fragmenty, a także poszczególne drzewa ją tworzące:
































Na terenie tegoż cmentarza rosną także cztery jednoobiektowe pomniki przyrody. Są to wiązy. Wszystkie są (podobnie jak aleja) objęte ochroną także od roku 2006. Dwa z nich rosną blisko siebie i w bezpośrednim sąsiedztwie ukazanej powyżej alei drzew. Ich wysokość to około 30 metrów. Są też obrośnięte bluszczem pospolitym. Zdjęcia poniższe pokazują te przepiękne rośliny w szczegółach:




















Trzeci pomnikowy wiąż rośnie nieco dalej od dwóch powyższych i od alei wiązowo-kasztanowcowej. To dorodne drzewo o ciekawie ukształtowanej koronie i wspaniałych konarach ma około 25 m wysokości. Jest obrośnięte przez bluszcz. Bez zbędnych słów ukazuje je na zdjęciach:










Przyszedł czas na ostatni czwarty wiąz, który jest pojedynczym pomnikiem przyrody. Rośnie on na skraju cmentarza i dobrze go widać także z ulicy Poznańskiej. Jego wysokość wynosi około 25 m. Oto fotografie tegoż drzewa:











Pomniki przyrody na terenie zaniedbanego, starego cmentarza ewangelickiego warte są uwagi i zasługują na dalsze działania ochronne oraz aktywną reklamę, która pomoże w tejże ochronie. Te pomniki przyrody to prawdziwe perły tutejszej przyrody. Wiedzę o nich należy rozpowszechnić i różnymi sposobami upowszechniać. Zachwycające, cudne wręcz drzewa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz