Pomiędzy wsiami Mielno i Wierzonka, wzdłuż drogi asfaltowej, która łączy te miejscowości rośnie aleja drzew, która w roku 2003 została pomnikiem przyrody. Aleja ma też krótką odnogę z zarośniętą drogą gruntową, która znajduje się w Wierzonce. Większość alei rośnie na terenie otuliny Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka". Ten chroniony prawem obiekt ma długość około 2,5 km i składa się z około 350 drzew. Drzewa rosną po obu stronach drogi lub tworzą szpaler po jednej jej stronie. Na niektórych odcinkach odległości pomiędzy drzewami są dość duże, ale są także odcinki alei lub szpaleru z bardzo blisko siebie rosnącymi drzewami. Drzewa te są w różnym wieku i w różnym stanie zdrowotnym - od bardzo zdrowych do zamierających, a nawet martwych. Rosną tu dęby, jarzęby, robinie, jesiony, lipy i przede wszystkim, w najwiekszej ilości klony (jawory i zwyczajne). Najgrubsze okazy mają obwód pnia na wysokości średnicy wynoszący ponad 4 m. Najwyższe drzewa mierzą prawie 35 metrów wysokości. Aleja jest piękna. Oto fotografie, które ukazują wybrane fragmenty tegoż pomnika przyrody:
Mielno i Wierzonka mogą się szczycić nie tylko powyższą wspaniałą aleją. Rosną tutaj także sędziwe i okazałe grusze. Sześć z nich zostało objętych w 1995 roku ochroną pomnikową i stanowią wieloobiektowy pomnik przyrody ożywionej. Pnie tych grusz mają od około 2 m do ponad 3 m w obwodzie na wysokości pierśnicy. Mierzą około 15 m wysokości. Pięć grusz rośnie w śródpolnym skupisku drzew blisko Mielna, w otulinie Parku Krajobrazowego "Puszcza Zielonka". Jedna rośnie w innym miejscu, również w skupisku drzew pomiędzy polem uprawnym i łąką w Wierzonce. Czas na fotografie. Na początek zdjęcia skupiska drzew, które zawiera pięć wymienionych wyżej grusz w pobliżu Mielna i w otulinie parku krajobrazowego:
Zdjęcia poniższe ukazują jedną z pomnikowych grusz. To grusza, która rośnie w skupisku drzew w Wierzonce:
Oba wieloobiektowe, grupowe pomniki przyrody są bardzo ciekawe i cenne. Interesująca, długa aleja oraz stare grusze - jedno i drugie godne uwagi. I warte zobaczenia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz