W Trzemesznie rośnie pokaźna liczba drzew starych i pięknych. W takie właśnie wspaniałe, wartościowe drzewa obfituje np. cmentarz parafialny. W 1956 roku jeden z rosnących tam dębów został pomnikiem przyrody. Ten dąb szypułkowy rośnie tuż przy cmentarnej ścieżce i ma ponad 15 m wysokości. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi ponad 4 m. Na pniu widnieje zielona, mała tabliczka, która informuje o tym, że drzewo podlega prawnej ochronie. Pień i konary w wielu miejscach pokryte są przez mchy, porosty lub porosty. Oto zdjęcia, które ukazują ten ciekawy, sędziwy dąb:
Na cmentarzu rosną także cztery niezwykłej urody, imponujące topole białe. W roku 1992 zostały pomnikami przyrody. Trzy z nich rosną blisko siebie, jedna nieco dalej, po drugiej stronie ścieżki, która biegnie przez cmentarz. Topole mierzą od około 20 do około 25 m wysokości. Obwody ich pni na wysokości pierśnicy wynoszą od około 3 m do ponad 4 m. Na ich pniach zawieszono klasyczne, zielone tabliczki informacyjne, które mają za zadanie oznajmić, iż drzewa są chronione w postaci pomników przyrody. Wszystkie okazy warte są obejrzenia, mają piękne korony i grube pnie oraz konary. Poniższe zdjęcia ukazują te niezwykłe drzewa. Najpierw drzewo rosnące oddzielnie, w pewnej odległości od pozostałej trójki.
Topola druga, która rośnie po drugiej stronie wspomnianej wyżej brukowanej cmentarnej drogi. Topola ta rośnie blisko pozostałej dwójki. Oto jej zdjęcia:
Poniższe fotografie ukazują trzecią pomnikową topolę:
Oto ostatnia topola, topola biała numer cztery:
W Trzemesznie nie brak także ładnych alei drzew. W roku 1995 pomnikiem przyrody została aleja drzew rosnąca wzdłuż ciągu pieszo-jezdnego, która rozciąga się od ulicy Dworcowej do Gnieźnieńskiej. Są to drzewa rosnące wzdłuż Alei Szymańskiego. Na tę aleję składa się ponad trzydzieści lip drobnolistnych, które rosną na długości około 350 m. Lipy są w różnym stanie, o różnej wysokości i o różnych rozmiarach. Z całą pewnością jest to urokliwa aleja, którą tworzą wartościowe okazy drzew. Poniższe fotografie ukazują szczegóły budowy lip, które tworzą opisywaną aleję oraz tablice informujące, że w tym miejscu mamy do czynienia z aleją prawnie chronioną w postaci pomnika przyrody. Tablice ustawiono na obu krańcach alei.
Wszystkie pomniki przyrody, które powyżej zostały ukazane i opisane godne są ochrony oraz zobaczenia. Wspaniały dąb, ogromne topole i cenna aleja lipowa czekają na spragnionych przyrodniczych doznań wielbicieli drzew. Oglądanie, podziwianie tych pomnikowych pereł to przyjemność. Prawdziwa przyjemność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz