W okolicach wsi Dziećmierowo, Trzebisławki i Pierzchno przebiega gruntowa droga, której pobocza tętnią życiem. Wzdłuż tej drogi rośną setki drzew oraz krzewów, które wspólnie tworzą przepiękny ciąg alej. Ta droga oraz owe aleje są nazywane "Palestynką" i taką nazwę ma też utworzony tu wieloobiektowy pomnik przyrody. Pomnik przyrody utworzono w roku 2004 i obejmuje on pas alej drzew i krzewów o łącznej długości około 4,5 km. Część "Palestynki" znajduje się na granicy, a część wewnątrz Obszaru Chronionego Krajobrazu w gminie Kórnik. Aleje współtworzy mnóstwo przeróżnych gatunków roślin zdrewniałych. Znajdziemy wśród nich między innymi dęby, topole, wierzby, jarzęby, głogi, róże, robinie, jesiony, klony, kasztanowce, dzikie bzy czarne, grusze, brzozy, jabłonie, śliwy, a nawet okazy bluszczu. Aleje zamieszkuje lub odwidza w celu zdobycia pożywienia mnóstwo przeróżnych gatunków zwierząt. Wiele gatunków, które tu występują podlega całkowitej ochronie prawnej. Warto zwrócić szczególną uwagę na świat bezkręgowców oraz ptaków z licznymi drobnymi ptakami śpiewającymi na czele, ale bytują tu także gatunki większe np. gatunki gołębi, ptaki z rodziny krukowatych, bażanty lub szponiaste ptaki drapieżne. Imponuje także świat roślin zielnych i bylin występujący na poboczach drogi. Cały ten ciąg alej można podzielić na cztery części. Pierwsza część leży najbliżej wsi Dziećmierowo. Ma ona długość około 0,5 km i kończy się przy rozwidleniu dróg, które prowadzi do wsi Celestynowo. Aleja ta jest wielogatunkowa, z licznymi dębami i krzewami, występują w niej topole włoskie i liczne młode, dosadzone w ostatnim czasie drzewa. Na poniższych fotografiach można zobaczyć tę część "Palestynki" w wybranych miejscach.
Druga część "Palestynki" to przepiękna aleja kasztanowcowa. Jej długość wynosi także około 0,5 km. Rozpoczyna się przy wspomnianym rozwidleniu dróg. Jedna droga prowadzi do wsi Celestynowo, druga z tą aleją kasztanowcową w kierunku Trzebisławek i Pierzchna. Poniższe fotografie ukazują tę aleję, którą tworzą głównie kasztanowce najpierw z zewnątrz, a później od wewnątrz także w wybranych miejscach.
Następny odcinek "Palestynki" jest najdłuższy i ma długość około 2,5 km. Przebiega w okolicach wsi Trzebisławki i prowadzi do zabudowań wsi Pierzchno. Jest to cześć "Palestynki" o bardzo zróżnicowanym, wielokrotnie zmieniającym się składzie gatunkowym. Są tu fragmenty, które tworzą tylko krzewy, są fragmenty, które tworzone są głównie przez drzewa, są też fragmenty, które współtworzą drzewa i krzewy. Dziesiątki poniższych zdjęć ma za zadanie ukazać różnorodność, wielogatunkowość i piękno tej części pomnika przyrody:
Ostatnia część "Palestynki" to aleja, która znajduje się blisko wsi Pierzchno. Ten fragment pomnika przyrody ma długość około 1 km. Ta część jest bardzo wartościowa między innymi ze względu na występowanie dużej ilości drzew starych oraz ciekawych gatunków np. jarzębu szwedzkiego. Poniższe fotografie okazują ten pomnikowy odcinek z zewnątrz (pierwszych kilka zdjęć) i od wewnątrz (pozostała większość fotografii).
Malowniczo tu, błogo, sielsko. Spacerowanie ukazanym powyżej ciągiem alej to prawdziwa przyjemność. Przyjemność od strony krajobrazowej i przyrodniczej. W maju, wiosną szczególnie pięknie, cudnie i urokliwie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz