poniedziałek, 24 czerwca 2024

Poznań - pomnikowe platany w Parku Mickiewicza

W 2023 roku utworzono w Poznaniu wieloobiektowy pomnik przyrody ożywionej pod nazwą "Aleja im. Adama Mickiewicza". Ten pomnik przyrody tworzy dwadzieścia jeden drzew. Są to platany klonolistne, które rosną w głównie dwóch szpalerach, a trzy z nich poza nimi. Drzewa rosną w zabytkowym parku, w pobliżu dużej parkowej fontanny, naprzeciw budynku Teatru Wielkiego, pomiędzy ulicami Wieniawskiego i Aleją Niepodległości. Pomnik przyrody jest oznakowany za pomocą dużych czerwonych tablic. Pierwsze dwa zdjęcia ukazują te tablice.


Czas na zdjęcia drzew, które budują ów pomnik przyrody. Najpierw ukażę drzewa, które tworzą pierwszy szpaler, bliższy ulicy Wieniawskiego. Ten szpaler liczy dziewięć drzew. Poniższe zdjęcia mają za zadanie pokazać pnie i korony drzew, które tą cześć pomnika przyrody współtworzy.










Czas na ukazanie pni i koron każdego z drzew, które tworzy szpaler pierwszy, niedaleki ulicy Wieniawskiego. Drzewo pierwsze, to okaz, który rośnie najbliżej Teatru Wielkiego. Platan ten ma około 25 m wysokości i obwód pnia na wysokości pierśnicy wynoszący około 2,5 m:


Platan drugi. Wysokość około 25 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 2 m:


Platan trzeci. Wysokość ponad 25 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 2,5 m.:


Platan czwarty.Wysokość około 30 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 3,5 m.:


Platan piąty. Wysokość ponad 30 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 3,5 m.:


Platan szósty.Wysokość ponad 30 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 3 m.:


Platan siódmy. Wysokość około 30 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 3,5 m.:


Platan ósmy. Wysokość około 35 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 3,0 m.:


Ostatni platan w tym szpalerze, najbardziej oddalony od Teatru Wielkiego to platan dziewiąty. Wysokość około 30 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 3,5 m.:


Następne fotografie ukazują pnie i korony drzew drugiego szpaleru, który rośnie od strony Alei Niepodległości. Buduje ten szpaler także dziewięć dorodnych, starych, okazałych platanów:









Platan dziesiąty rośnie najbliżej Teatru Wielkiego w drugim szpalerze. Wysokość ponad 20 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 3 m.:


Platan jedenasty. Wysokość około 25 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 2 m.:


Platan dwunasty. Wysokość około 25 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 2 m.:


Platan trzynasty.Wysokość ponad 15 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 2,5 m.:


Platan czternasty. Wysokość ponad 30 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 3 m.:


Platan piętnasty. Wysokość około 20 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 2 m.:


Platan szesnasty. Wysokość ponad 25 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 2,5 m.:


Platan siedemnasty. Wysokość około 30 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący ponad 3 m.:


Ostatni platan w drugim szpalerze jest najbardziej oddalony od Teatru Wielkiego. To platan osiemnasty. Wysokość ponad 25 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 3 m.:


Trzy ostatnie platany rosną poza wymienionymi szpalerami. Platan o numerze dwudziestym rośnie blisko Placu Adama Mickiewicza, od strony drugiego szpaleru, bliżej Alei Niepodległości niż ulicy Wieniawskiego. Jego wysokość wynosi ponad 25 m. Obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzy ponad 4 m (najgrubszy z wszystkich platanów). Oto szczegóły jego budowy:













Platan dwudziesty rośnie także blisko Placu Adama Mickiewicza, ale po drugiej stronie od poprzednika, bliżej ulicy Wieniawskiego i pierwszego szpaleru drzew. Wysokość około 30 m. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi ponad 3,5 m. Poniższe fotografie ukazują szczegóły budowy tego drzewa:



















Ostatnie drzewo o numerze dwudziestym pierwszym rośnie przy drugim szpalerze, po drugiej stronie parkowej ścieżki, bardzo blisko Alei Niepodległości. Ma wysokość prawie 30 m i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 2 m. Poniższe cztery zdjęcia pokazują jego pień, konary, koronę.




Wspaniały pomnik przyrody. Niezwykle cenne drzewa, wartościowe ze względów przyrodniczych, krajobrazowych, kulturowych, historycznych, naukowych. Dwadzieścia jeden dendrologicznych, botanicznych cudeniek, dwadzieścia jeden pięknych okazów platanów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz