niedziela, 7 kwietnia 2019

Jaszkowo - śródpolne użytki ekologiczne

Wieś Jaszkowo leży w gminie Zaniemyśl. Wśród rozległych pól znajdziemy dwa obszary uznane za użytek ekologiczny. Mają łącznie powierzchnie ponad 3,5 hektara. Zostały objęte ochroną w 2001 roku. Oba obszary to miejsce żerowania, rozrodu, przebywania dla dużej liczby gatunków zwierząt - od bezkręgowców do ptaków i dużych ssaków. Pierwszy z nich to mozaika lasu liściastego i zarośli krzewiastych. W drzewostanie fragmentów leśnych rośnie kilka gatunków drzew, tak samo w podszycie ukaże się nam duża różnorodność krzewów. Runo jest wielogatunkowe, na pniach drzew i krzewów (żywych i martwych) znajdziemy liczne gatunki porostów i mszaków oraz grzybów. Zakrzaczenia dobrze rozwinięte, wielogatunkowe (dziki bez czarny, śliwy, wierzby). Jest to więc bardzo ważne miejsce dla utrzymania pożądanej bioróżnorodności w rolniczym krajobrazie.
Oto zdjęcia ukazujące ten obszar z zewnątrz:















Kilka następnych zdjęć zobrazuje wybrane fragmenty wnętrza tego obszaru chronionego:











Drugi obszar w Jaszkowie uznany za użytek ekologiczny to zabagniony teren torfowiska niskiego, trzcinowiska, z zakrzewieniami wierzbowymi i bzu czarnego. Drzewa rosną pojedynczo lub w grupach. Drzewa to głównie topole oraz w mniejszej ilości inne gatunki np. wierzby, lipy, klony, jesiony. Całość tworzy wspaniałą przyrodniczą układankę i warty uwagi ekosystem, który jest domem dla dużej ilości roślin, zwierząt i grzybów. Warty ochrony obiekt i cenna dla otaczającego rolniczego krajobrazu i lokalnej przyrody naturalna oaza.
Zdjęcia ukażą ten teren z zewnątrz i od wewnątrz:






























W Jaszkowie znajdziemy dwa wyjątkowe obiekty, które zostały uznane za użytek ekologiczny. To dobra decyzja. Natura tu ma możliwość ukazania swego piękna i swej nieskrepowanej dzikości. Wśród pól uprawnych i kontrolowanego przez człowieka otoczenia to prawdziwe perełki przyrodnicze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz