Na Chartowie w roku 2011 został utworzony bardzo ciekawy użytek ekologiczny. Obszar chroniony to miejski zieleniec o charakterze parku przy Osiedlu Tysiąclecia z dwoma małymi stawami. Jego powierzchnia to ponad 5 hektarów. W parku tym jest wiele ławek, alejek, trawników. Znajdziemy w nim wiele gatunków drzew i krzewów. Krzewy rosną w dużych skupiskach i wraz z drzewami są ważnymi miejscami bytowania wielu gatunków zwierząt. Najważniejsze są tu jednak dwa niewielkie, zarastające stawy. One to stanowią bardzo istotną ostoję dla wielu gatunków roślin oraz zwierząt z płazami na czele. Stwierdzono tu występowanie traszki zwyczajnej, ropuchy szarej, ropuchy zielonej, grzebiuszki ziemnej, żaby trawnej i żaby wodnej. Był to główny powód objęcia tegoż parku ochroną w postaci użytku ekologicznego. Użytek jest dobrze oznakowany kilkoma tablicami informacyjnymi. Na jego terenie znajdziemy liczne, pozostawione do naturalnego rozkładu pnie drzew, które są miejscem żerowania i przebywania dla wielu zwierząt (także wymienionych płazów). Wokół stawów rośliny są wykaszane rzadko i stało się to powodem powstania tu łąk użytkowanych ekstensywnie. W użytku ekologicznym liczne są także budki lęgowe dla ptaków. Teren interesujący krajobrazowo i wspaniałe miejsce odpoczynku dla mieszkańców Poznania.
Pierwsze zdjęcia ukazują tablice informacyjne ustawione w użytku ekologicznym:
Kolejne zdjęcia ukażą opisywany wyżej park, który stanowi użytek ekologiczny:
Czas na zdjęcia pokazujące najważniejszą dla bytujących tu płazów część parku i całego użytku ekologicznego . Na zdjęciach uwiecznione są zarastające dwa małe stawy i ich najbliższe otoczenie z rzadko koszoną roślinnością łąkową.
To wspaniałe miejsce do wypoczynku na łonie przyrody. Piękny park o bardzo dużych walorach przyrodniczych. Miejsce godne polecenia. Użytek ekologiczny, który stanowi ważny element ochrony przyrody w Poznaniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz