W miejscowości Manieczki znajduje się duży park, który w obecnej chwili (lipiec 2023) jest zarośnięty, zaniedbany, zakrzaczony i wielu miejscach przypomina bardziej las niż teren parkowy. Pomimo zachwaszczenia i różnych trudności z tym związanych warto ten park odwiedzić ze względu na drzewa tam rosnące. Rosną tu między innymi wspaniałe i stare lipy, wiązy, kasztanowce, klony, topole, dęby, jesiony. W roku 1986 oraz 1989 kilka ciekawych, sędziwych lip objęto ochroną pomnikową. Na poniższych zdjęciach ukażę te lipy, które w różnych źródłach podawane są jako pomniki przyrody. Okazy są w różnym stanie zdrowotnym, od stanu bardzo dobrego do okazów martwych. Pierwsza z nich ma około 20 m wysokości i ma obwód pnia na wysokości pierśnicy wynoszący około 3,5 m:
Druga rośnie bliżej pałacu, tuż przy poprzedniej lipie i przy tej samej parkowej ścieżce. Lipa ma ponad 10 m wysokości i obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzący około 3,5 m. Pień obrasta bluszcz. Oto ona:
Idąc tą samą ścieżką, oddalając się od wspomnianego pałacu natrafimy na trzecią lipę, która rośnie blisko dwóch kolumn upamiętniających sławny pojedynek dwóch mężczyzn. Ta piękna lipa ma ponad 20 m wysokości i obwód pnia na wysokości pierśnicy wynoszący ponad 3 m. Oto ona:
Kolejna lipa jest osobnikiem zamierającym, z licznymi jemiołami na konarach. Lipa ma wysokość około 20 m, łukowaty pokrój i obwód pnia na wysokości pierśnicy wynoszącym ponad 3 m. Oto ona:
Przy wyżej ukazanej lipie rośnie kolejna, która ma kilka metrów wysokości i liczne gałęzie, pędy odroślowe. Pień charakteryzuje się także znaczącą grubością. Dwa poniższe zdjęcia dotyczą tej rośliny:
Przedostatnia lipa może się poszczycić najgrubszym pniem ze wszystkich ukazanych powyżej lip. Obwód tegoż potężnego pnia na wysokości pierśnicy wynosi około 5 m. Lipa jest też bardzo wysoka. Mierzy ponad 25 m wysokości. Oto ona:
Ostatnia lipa jest okazem martwym i już leżącym. Jej wielki pień spotkamy niedaleko wejścia do parku. Jest to około 5 m długości pień o obwodzie wynoszącym około 4 m. Pień porastają w różnych miejscach mchy oraz jest on zamieszkany przez liczne zwierzęta. Pień jest też domem i stołówką dla licznych grzybów różnych gatunków. Oto ów ciekawy pień:
W parku spotkamy kilka sędziwych, bardzo okazałych wiązów. Dwa z nich (od 1989 roku) są wymieniane jako pomnikowe, oba rosną niedaleko stawu i są bardzo wysokie. Pierwszy ma wysokość około 30 m. Obwód jego pnia na wysokości pierśnicy wynosi ponad 4 m. Pień obrasta bluszcz. Oto on:
Drugi wiąz ma ponad 25 m wysokości. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi około 3,5 m. Rośnie przy parkowej ścieżce (przy tej ścieżce rosną taż trzy pierwsze lipy ukazane przeze mnie). Tak się prezentuje na zdjęciach:
Dwa kasztanowce zwyczajne są też wymieniane od 1989 roku jako pomniki przyrody. Pierwszy rośnie niedaleko pałacu ma wysokość ponad 15 m. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi około 3 m. Oto jego wygląd:
Drugi kasztanowiec rośnie niedaleko przedostatniej ukazanej przeze mnie lipy, która charakteryzowała się najgrubszym pniem. Kasztanowiec rośnie tuż przy stawie. Ma też (niczym poprzednik) ponad 15 m wysokości, a obwód jego pnia na wysokości pierśnicy wynosi około 3,5 m. Oto szczegóły jego budowy zewnętrznej, jego wyglądu:
W parku rośnie też przepiękny, bardzo wysoki, wielki platan, który od roku 1989 jest pomnikiem przyrody ożywionej. Platan rośnie wewnątrz parku i ma około 30 m wysokości. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi około 4,5 m. Oto on:
W 1991 roku uznano za pomnik przyrody bardzo okazały, wysoki i stary dąb szypułkowy, który rośnie tuż przy parkowej ścieżce (tej samej co drugi wiąz i pierwsze trzy lipy). Jego wysokość wynosi około 30 m. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi około 4 m. Dąb ma pień częściowo porośnięty przez bluszcz, rośnie w tylnej części parku, najbliżej Osiedla Słowiańskiego. Czas na jego ukazanie:
Powyższe drzewa są interesujące, są cennymi elementami tutejszej przyrody. Oprócz nich w parku rośnie jeszcze kilkanaście innych i także wartych uwagi. Cieszę się, że park odwiedziłem i zobaczyłem wszystkie powyższe drzewa i nie tylko te.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz