W miejscowości Mórka rosną cztery wspaniałe pomnikowe drzewa. Trzy z nich rosną blisko kościoła. Jedno z drzew rośnie na cmentarzu. Niedaleko kościoła i plebanii znajdziemy dwa cudne żywotniki zachodnie oraz lipę drobnolistną, a na cmentarzu sosnę zwyczajną. Pierwszy żywotnik rośnie tuż przy kościele i murach domu plebanii, tuż przy brukowanej ścieżce i ma na imię "Józef". Na pniu umieszczono małą tabliczkę, która informuje o sposobie ochrony drzewa, a przed rośliną wbito w ziemie większą tabliczkę, która zawiera informacje o gatunku i imieniu własnym chronionej rośliny. Drzewo ma ponad 15 m wysokości i obwód pnia na wysokości pierśnicy, który wynosi około 2 m. Jest to przepiękny, stary żywotnik zachodni o pięknym pokroju, prostym pniu i bardzo ładnie wykształconej, stożkowej koronie.Poniższe zdjęcia ukazują szczegóły budowy tego drzewa oraz wspomnianą tabliczkę wbitą przy nim:
Drugi żywotnik rośnie nieco dalej kościoła, przy ogrodzeniu, blisko budynku plebanii, parkingu i chodnika ulicznego. Ma na imię "Franciszek". Drzewo ma także mała tabliczkę przytwierdzoną do pnia i znajdziemy przy nim większą tabliczkę wbitą przed pniem. Ma wysokość około 15 m. Obwód pnia na wysokości pierśnicy mierzy około 1,5 m. Poniższe fotografie mają za zadanie przybliżyć budowę tego drzewa. Ukazują jego prosty pień i stożkowatą koronę oraz wymienione tabliczki informujące, że drzewo jest objęte prawną ochroną.
Przy kościele i tuż przy okalającym kościół murze rośnie lipa o imieniu "Teresa". Wysokość drzewa wynosi około 20 m. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi ponad 3,5 m. Na korze znajdziemy liczne mszaki rozrastające się w wielu miejscach. Na drzewie widnieje mała zielona tabliczka z godłem, która mówi, iż drzewo to pomnik przyrody. Przed drzewem znajdziemy tabliczkę większą. Poniższe fotografie ukazują obie tabliczki oraz liście, gałęzie, konary, pień tejże lipy, czyli szczegóły jej zewnętrznej budowy anatomicznej.
W tej miejscowości przyciąga wzrok jeszcze jedno drzewo. To przepiękna sosna, która rośnie przy ogrodzeniu cmentarza. Część jej konarów rozrasta się nad pobliską asfaltową drogę i tworzy charakterystyczną parasolowatą koronę. Drzewo ma nazwę "Ostoja" i przytwierdzoną na pniu klasyczną tabliczkę z napisem "Pomnik przyrody" i godłem. Przed drzewem tabliczka większa, wbita jest w ziemię. Drzewo ma wysokość około 15 m. Obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi ponad 3 m. Zdjęcia poniższe pokazują koronę, konary i pień drzewa.
Cztery cenne, interesujące, niepospolite i bardzo ładne drzewa. Każde z nich warte jest zobaczenia, sfotografowania. Każda roślina jest okazem wyróżniającym się, każda sędziwa i ciekawa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz